Jasna przyszłość przed kategorią 6A

 

Wszyscy wiemy, że istniejąca już od ponad dziesięciu lat kategoria 6A jest uważana za najbardziej wydajne okablowanie skrętkowe, które wspiera prędkości transmisji do 10 Gb/s. Co zaskakujące istniejąca już 17 lat kategoria 6, nadal dominuje na światowym rynku skrętki miedzianej. Nawet kategoria 5e, która została wprowadzona 20 lat temu, utrzymuje znaczący udział w rynku, chociaż zmniejsza się systematycznie.

 

Biorąc pod uwagę standardy okablowania, zasilanie PoE i nowe technologie, coraz mniej sensowne staje się instalowanie i testowanie czegoś niższego niż okablowanie kat 6A. Już dziś liczba użytkowników korzystających z połączeń bezprzewodowych przekracza użytkowników sieci kablowych a nowe standardy sieci Wi-Fi obiecują prędkość prawie 10 Gb/s. Z tej perspektywy najlepsze czasy dla okablowania kat.6A właśnie nadchodzą.

 

Normy zalecają stosowanie kategorii 6A

W  najnowszych standardach okablowania trudno szukać wytycznych dla instalacji kat.5e czy kat.6. W rzeczywistości wszystkie obecne standardy TIA (normy amerykańskie) zalecają stosowanie kat.6A dla wszystkich nowych instalacji - w tym standardy serii TIA-568 opisujące ogólne wymagania dla budynków komercyjnych, standard TIA-4966 dotyczący placówek oświatowych, standard TIA-1179 dla służby zdrowia, standard TIA-862-B dla inteligentnych budynków i tak dalej. Te same zalecenia znajdują się w najnowszych normach ISO/IEC i CENELEC (normy międzynarodowe i europejskie). Innymi słowy, jeśli Twoi klienci postępują zgodnie ze standardami, w każdym nowym projekcie powinni zainstalować okablowanie kat.6A (coś, co może należy im uświadomić, jeśli nadal specyfikują kat.6).

 

Standard HDBaseT na skrętce miedzianej, najbardziej powszechny w świecie audio-video, aby osiągnąć pełną odległość transmisji 100 metrów również zaleca okablowanie kat.6A. Stosowanie okablowania kat.5e i kat.6 dla standardu HDBaseT zapewnia odległości odpowiednio do 10m i 40m.

 

Lepsza obsługa PoE

Upowszechnienie urządzeń zasilanych przez skrętke (standard PoE), przewyższające obecnie popularnością tradycyjne urządzenia zasilane prądem przemiennym, takie jak kamery monitoringu i bezprzewodowe punkty dostępowe, oraz wyższe poziomy mocy, oferowane przez nowe standardy PoE typu 3 i 4, również sprzyjają wdrożeniom kat.6A.

 

Wzrost temperatury skrętkowych wiązek kablowych zasilanych PoE może powodować przerwy w transmisji. Większy rozmiar kabli kat.6A sprzyja lepszemu odprowadzaniu ciepła z wiązek w porównaniu z kablami kat.5e i kat.6. Do zapewnienia maksymalnego wzrostu temperatury o 15°C w przypadku PoE 100W, norma TIA TSB-184-A dotycząca przesyłania zasilania przez kable skrętkowe (norma ta jest zintegrowana z ze standardem TIA 568.2-D, dotyczącym standardów komponentów i okablowania skrętkowego), pozwala na stosowanie w wiązkach o około 25% więcej kabli kat. 6A niż kabli kat.6 i o około 70% więcej kabli kat. 6A niż kabli kat.5e.

 

Nowa fala Wi-Fi wymaga okablowania kategorii 6A
Wraz z wydaniem w 2013 roku standardu IEEE 802.11ac dla bardzo wysokiej przepustowości Wi-Fi (znanego powszechnie jako Wi-Fi 5), TIA wydała wytyczne dotyczące okablowania telekomunikacyjnego dla bezprzewodowych punktów dostępowych w opracowaniu TSB-162-A, które również zaleca okablowanie kat.6A do wsparcia sieci WLAN. Należy pamiętać, że 2.5/5GBASE-T został wprowadzony przede wszystkim po to, aby działać w oparciu o istniejącą strukturę kablową kat.5e i kat.6 w celu obsługi Wi-Fi 5 (pod warunkiem, że instalacja przejdzie testy). Wi-Fi 6 to zupełnie inna historia.

 

Ratyfikowany w tym roku standard IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) oferuje 4-krotnie wyższą średnią przepustowość w porównaniu z Wi-Fi 5 i ma na celu dostarczenie prędkości prawie 10 Gb/s dzięki agregacji łączy i podwojeniu liczby strumieni przestrzennych Wi-Fi 5. Jedynym sposobem wsparcia agregacji łączy i osiągnięcia potencjału przepustowości Wi-Fi 6 jest wdrożenie dwóch łączy kat.6A do każdego punktu dostępu.

 

Stare argumenty upadają
Dlaczego więc kat.6 wciąż dominuje na rynku? Niektóre z powodów, to prostszy proces instalacji ze względu na mniejszą średnicę kabla, niższa cena czy po prostu brak potrzeby prędkości 10GbE. Jednak w dobie IoT (ang. Internet of Things, Internet Rzeczy), gdy coraz więcej systemów zbiega się i wymaga wyższych prędkości, ponieważ więcej użytkowników korzysta z bezprzewodowego dostępu do Internetu, a coraz więcej urządzeń jest zasilanych przez PoE - nie wspominając, że rosnąca popularność kat.6A sprawi, że będzie tańsza - NIE wybierając kat.6A możesz narazić klientów na ryzyko wymiany kat.5e i kat.6 dużo szybciej. A to będzie kosztować więcej w dłuższej perspektywie czasu.

 

Okablowane strukturalne BKT Elektronik

BKT Elektronik od lat posiada w swojej ofercie okablowanie kat.6A oparte na kablach w konstrukcji U/FTP i U/UTP oraz systemie gniazd keystone BKT RJ45.

 

BKT Elektronik w instalacjach szczególnie narażonych na zakłócenia elektromagnetyczne, od dawna rekomenduje stosowanie kabli kat.7/7A w ekranowanym torze kat. 6A. Tylko taka konfiguracja gwarantuje spełnienie wygórowanych wymagań bezpieczeństwa związanych nie tylko z wzajemnymi zakłóceniami między kablami teletechnicznymi ale również między kablami teletechnicznymi a instalacja elektryczną. Tylko kable skrętkowe kat.7/7A (i wyższe) w konstrukcji S/FTP spełniają wymagania klasy D klasyfikacji oddzielenia wg. normy EN50174-2 CENELEC.

 

Tekst został opracowany na podstawie materiałów własnych oraz firmy Fluke Networks.

zamknij
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij