Znasz okablowanie strukturalne BKT Elektronik?

Historia złącza RJ45

 

Złącze RJ45 a może 8P8C? Zapewne spotkałeś oba te terminy w odniesieniu do złączy stosowanych do zakańczania miedzianych kabli skretkowych stosowanych w transmisji Ethernet. Czy można je stosować zamiennie?

 

Początki RJ45

 

Skrót „RJ” w nazwie RJ45 oznacza „Zarejestrowane Gniazdo” (ang. „Registered Jack”) a numer 45 oznacza typ gniazda RJ. Prawdziwe złącze RJ45 wywodzi się ze schematu systemu USOC (ang. Universal Service Ordering Code) firmy Bell Systems opracowanego jeszcze w latach siedemdziesiątych XX wieku jako część standardowego interfejsu telekomunikacyjnego dla sieci telefonicznych. Złącza rodziny RJ zostały opracowane jako znacznie mniejsze, tańsze i łatwiejsze w instalacji zamienniki złączy stosowanych do tej pory w sieciach telefonicznych.

Wraz z pojawieniem się sieci komputerowych opracowano nowe, ale bardzo podobne złącze do przesyłania danych: 8P8C.

 

8P8C

 

Termin 8P8C odnosi się do układu pinów w złączu, stąd nazwa w języku angielskim „8 Positions 8 Contacts”, czyli „8 pozycji 8 punktów styku”. W złączach 8P8C każda wtyczka ma osiem pozycji rozmieszczonych w odległości około 1 mm od siebie. Poszczególne przewody umieszczone na tych pozycjach łączone są z pinami złącza.

 

Istnieje wiele złączy 8P8C, przy czym najbardziej rozpowszechnione jest nowoczesne złącze Ethernet 8P8C RJ45.

 

W wyniku niewielu różnic między złączem 8P8C RJ45 (modułowe złącze 8P8C) a prawdziwym złączem RJ45, termin RJ45 stał się nieformalnym określeniem dowolnego ośmiopinowego gniazda stosowanego w komputerowych sieciach Ethernet.

 

Większość branży nazywa złączem RJ45, to co tak naprawdę jest złączem modułowym 8P8C.

 

Różnice między złączem 8P8C a RJ45 pokazano na poniższym schemacie:

 

 

Ewolucja standardów dla złącza RJ45

 

Ponieważ prawdziwe złącze RJ45 z kluczem używane jest rzadko i większość z nas nigdy się z nim nie spotka, można uznać, że stosowanie terminologii RJ45 dla skrętkowych złączy Ethernet nie jest wielkim nadużyciem. W końcu jest to termin, który wszyscy znamy i lubimy.

Złącze RJ45 (lub modułowe złącze 8P8C, jeśli zdecydowałeś się na poprawność techniczną) jest de facto standardem dla skrętkowego okablowania Ethernet, ponieważ jest to powszechnie uznany interfejs, który zapewnia pełną kompatybilność systemów kategorii 5/klasy D, kategorii 6/klasy E i kategorii 6A/klasy EA.

 

Czy to kres możliwości złącza RJ45?

 

Kategoria 8 jest nową kategorią okablowania strukturalnego, która została opracowana przez IEEE dla transmisji aplikacji 25GBASE-T i 40GBASE-T.

 

Standard kategorii 8 została opracowany przez organ normalizacyjny ANSI/TIA-568, a dokładniej komitet TR42.7. Dokument opisujący okablowanie kategorii 8 to ANSI/TIA-568-C.2-1 i został opublikowany w już listopadzie 2016 roku.

 

Rozwiązanie ANSI/TIA kategorii 8 wykorzystuje 8-pozycyjne modułowe złącze 8P8C, powszechnie znane jako RJ45. Zostało zaprojektowane tak, aby było kompatybilne wstecz z istniejącymi 8-pozycyjnymi modułowymi złączami 8P8C, które są używane w okablowaniu strukturalnym od kategorii 5 do kategorii 6A. Był to kluczowy wymóg producentów sprzętu aktywnego, aby utrzymać zgodność z miliardami złączy RJ45 używanymi na całym świecie.

 

Międzynarodowe (ISO/IEC) i europejskie (CENELEC) organy normalizacyjne wyznaczyły dwa warianty okablowania do obsługi 25 GbE i 40 GbE, są to kategoria 8.1 i 8.2. Komponenty kategorii 8.1 są używane do budowy łączy klasy I oraz są wstecznie kompatybilne z interfejsem złącza RJ45 dla kategorii 5, 6, 6A według ISO/IEC 11801 i EN 50173. Do budowy łączy klasy II stosuje się komponenty kategorii 8.2. Komponenty kategorii 8.2 są wstecznie kompatybilne z komponentami używanymi do budowy toru klasy F i klasy FA. Interfejsy złącza kategorii 8.2 NIE SĄ KOMPATYBILNE WSTECZ z gniazdami RJ45 istniejącego okablowania. Międzynarodowe organy normalizacyjne ISO/IEC opublikowały nową wersję dokumentu ISO/IEC 11801 (wydanie 3) w 2017 roku, publikacja normy europejskiej EN 50173 przez CENELEC nastąpiła w 2018 roku.

 

Jak zmieniało się złącze RJ45 w BKT

 

System okablowania BKT Elektronik oparty na złączach RJ45 ma już ponad 12 lat. Ten okres staraliśmy się wykorzystać jak najlepiej, aby wypracować rozwiązanie wydajne i bezpieczne. System okablowania strukturalnego BKT RJ45 jest rozwiązaniem dojrzałym, cieszącym się uznaniem w Polsce i Europie, ale czy gotowym na współczesne wyzwania i najnowsze standardy?

 

Zapraszamy do zapoznania sie z materiałem prezentującym ewolucję modułu keystone:

 

 

 

zamknij
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij