Rozwiązania systemowe

Rozwiązania BKT na legendarnym stadionie Górnika Zabrze

 

Początki legendy

 

Był chłodny listopadowy poranek 1948 roku, kiedy Katowicki „Sport” obwieścił swym czytelnikom, że Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu Centralnych Związków Zawodowych Górników dąży do komasacji kilku istniejących w jednej miejscowości klubów górniczych. Zapowiadano, że pierwszy tego rodzaju klub powstanie w Zabrzu, z połączenia Pogoni Zabrze, Zjednoczenia, Concordii i Skry i będzie nosić nazwę Górniczy Zakładowy Klub Sportowy Górnik. Ostro rywalizujące w Zabrzu kluby stosunkowo łatwo było połączyć, istniały bowiem niewiele ponad trzy lata, więc nie zdołały się jeszcze zakorzenić w pełni w swym środowisku. 


Zebranie założycielskie nie było łatwe. Działaczom czterech klubów daleko było do jednomyślności, ale nie mieli wyjścia. Górnik musiał powstać, a jako że jego patronem były kopalnie Zabrzańskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego nie mógł przyjąć innej nazwy. Utworzono 12 sekcji sportowych. Prawdopodobnie jeszcze przed statutową rejestracją klubu, w 1949 roku GZKS przekształcił się w terenowe koło sportowe „Górnik”, na czele którego stanął dyrektor kopalni „Zabrze – Zachód”.

 

Historia samego stadionu sięga jednak głębiej, gdyż pierwsze znaczące zawody rozegrano na stadionie 24 marca 1935 podczas meczu reprezentacji niemieckiej i polskiej części Śląska. Na widowni zasiadło wówczas około 7 000 widzów. 10 lat później Zabrze przyłączono do Polski, a na stadionie stacjonowały radzieckie wojska niszcząc jego murawę. Stadion pozostał własnością miasta, które wkrótce wydzierżawiło go nowo powstałemu KS Zabrze.

 

Druga połowa XX wieku przyniosła klubowi wiele sukcesów, żeby wymienić choćby 14-krotne zdobycie Mistrzostwa Polski, czy 6-krotny triumf w Pucharze Polski. Dla Górnika grali tacy zawodnicy jak: Ernest Pol, Hubert Kostka, Włodzimierz Lubański, czy Andrzej Szarmach. Z lat 90-tych pamiętamy Tomasza Hajto, Roberta Warzychę i Tomasza Wałdocha, natomiast w ostatnich latach z zabrzańskim klubem związani byli Krzysztof Mączyński, Arkadiusz Milik oraz Paweł Olkowski.

 

Stadion na miarę XXI wieku
Przez ostatnich kilka lat kibice Górnika Zabrze żyli budową nowego stadionu. Wreszcie w lutym tego roku Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Zabrzu wydał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie Stadionu im. Ernesta Pohla. Obiekt został dopuszczony do użytkowania z pojemnością 24 563 miejsc, zapleczem gastronomicznym i sanitarnym, klubem biznesowym i lożami VIP oraz niezbędnymi pomieszczeniami techniczno-magazynowymi. Projekt sieci teleinformatycznej wykonało Biuro Projektowe BKT z Katowic, natomiast dla potrzeb realizacyjnych zastosowano kompleksowe rozwiązania BKT w ramach których firma dostarczyła sieć okablowania poziomego i pionowego w technologiach miedzianej i światłowodowej, m.in. do systemu biletowego oraz systemu kontroli dostępu, cały system monitoringu wizyjnego, szafy serwerowe BKT 4DC 42U oraz BKT SRS 42U wraz z wyposażeniem do organizacji sieci LAN i dystrybucji zasilania, w tym listwy zarządzalne z monitoringiem warunków środowiskowych. Łączna kwota inwestycji ze strony BKT Elektronik przekroczyła wartość 1 mln 400 tys. zł. Nie jest to jednak koniec, gdyż będzie jeszcze kontynuowana rozbudowa obiektu o część biznesową i komercyjną.

 

Zabrzański Stadion im. Ernesta Pohla nie jest jedynym obiektem sportowym, którym może się pochwalić BKT. Rozwiązania firmy zastosowano również na stadionach: Narodowym, Wisły Kraków, PGE Arena oraz na nowym Stadionie Miejskim w Tychach.

zamknij
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij