Rozwiązania systemowe

Trendy technologiczne na rynku ISP/TELCO

 

Rynek ISP z punktu widzenia dostawcy i moich kilkunastoletnich doświadczeń zawodowych jest rynkiem dynamicznie podlegającym zmianom. Dziś jest to rynek już okrzepnięty, a same firmy ISP na bazie ostatnich lat dorobiły się wielu doświadczeń inwestycyjnych związanych z technologiami, które parę lat temu dopiero wchodziły na rynek.

 

Mnie osobiście cieszy rosnący udział technologii światłowodowych, które obecnie wydają się być technologią wiodącą. Aktualne portfolio produktowe będzie dopasowane do charakteru inwestycji, choć myślę że w znakomitej większości szczupłe środki inwestycyjne wymuszą stosowanie rozwiązań raczej niskobudżetowych. Na horyzoncie nie widać jakiś przełomowych technologii budowy sieci zewnętrznych, być może jednak klienci będą przykładali znacznie większą uwagę do optymalizacji kosztów na etapie projektowania i doboru materiałów. Dla sieci budynkowych spore zmiany w podejściu produktowym może przynieść implementacja Dyrektyw CPR w postaci normy N SEP-E-007:2017-09 , która zwiększy znacząco wymagania dla kabli budynkowych, zwłaszcza w obrębie tzw. korytarzy ewakuacyjnych.

 

Zmienia się też powoli model rynku - zauważalne jest nakierowanie na budowę sieci otwartych, współdzielonych. Wymuszać to będzie zmiany w podejściu do własnej topologii sieci, stosowanych rozwiązań produktowych (wymuszenie rozwiązań multioperatorskich), zakresu oferowanych usług jak i samego modelu biznesowego.

 

Ciekawym trendem jest budowanie sieci światłowodowych przez ISP, którzy realnie rozważają w przyszłości odsprzedaż sieci lub konsolidację – już w standardach stosowanych przez wiodące telekomy i stosowanie podobnych topologii bądź materiałów posiadających odpowiednie certyfikaty i dopuszczenia. Dla procesu standaryzacji rozwiązań dość dużo dobrego zrobiły wytyczne budowy sieci NGA opracowane na potrzeby konkursów POPC. Po trosze wymuszając, a po trochu pokazując jak sieci otwarte NGA należy budować – przede wszystkim wprowadzając jakiś jednolity standard. Te zjawisko będzie się pogłębiać, a o samej jakości sieci niektórych ISP mówi choćby fakt, że kilka dużych telekomów poważnie myśli o wykorzystaniu sieci ISP do świadczenia swoich usług (reversed BSA).

 

Wg mnie firmy ISP planując swoje inwestycje w najbliższych latach powinny obecnie uwzględnić globalny pik zapotrzebowania na materiały światłowodowe skutkujący rosnącymi cenami włókna światłowodowego oraz coraz częstszymi problemami z dostępnością kabli światłowodowych na rynku.

 

Taki zmienny i ciekawy rynek, rosnące wymagania dla produktów i rosnąca profesjonalizacja podmiotów rynku ISP to także wyzwanie ale i szansa dla dostawców, którzy będą potrafili się płynnie dostosować do potrzeb zarówno firm ISP, jak i dużych podmiotów z rynku telekomunikacyjnego. Rozwiązania, topologie, optymalizacja pod dane zastosowanie, a dopiero potem odpowiednie produkty dostosowane do danej aplikacji. To powoduje, że dostawy obecnie to coś więcej niż tylko przesuwanie pudełek w magazynie a właściwy dostawca musi umieć zaoferować znacznie większy poziom współpracy z klientem i zakres usług niż tylko dostawy na czas. Wykorzystując możliwości logistyczne, produkcyjne oraz szerokie źródła dostaw gwarantujące dostępność produktów – grupa BKT Elektronik / S-OPTIX ma ambicję sprostać każdemu wyzwaniu naszych klientów zarówno z rynku dużych telekomów jak i firm ISP.

 

 

Bartosz Wróbel
Dyrektor Rozwoju Rynku Telekomunikacyjnego
BKT Elektronik

zamknij
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij